SpäťÚvod / Plastové okná / Čo sú to profily a kovania a aký majú význam?

Čo sú to profily a kovania a aký majú význam?

Čo sú to profily a kovania a aký majú význam?

V uplynulých rokoch sa pri výrobe okien prihliada nielen na estetickú stránku, ale dôraz sa kladie najmä na tepelné aj zvukovo-izolačné vlastnosti, životnosť a bezpečnosť okien. Stretávame sa s pojmami ako je okenný profil a jeho hrúbka, kovanie, či vzduchové komory. Okná sa už nevyrábajú len z dreva, favoritmi tejto doby sú plast a hliník. Ako má laik postupovať pri výbere okien? Ako rozumieť spomenutým pojmom?

Okenné profily a kovania

Profilom okna sa rozumejú prvky plastových konštrukcií vystužené kovovými profilmi, z ktorých sa vyrábajú krídla a rámy. Hrúbka profilu určuje hrúbku okna. Okná obsahujú tiež kovanie, ktoré zabezpečuje ovládanie okna. Kovanie je buď obyčajné, alebo bezpečnostné, ktoré zabezpečuje okno proti vlámaniu.

Vzduchové komory

V reze profilu okna sú zobrazené vzduchotesné komory, ktoré zabezpečujú tepelnú izoláciu medzi vonkajšou a vnútornou časťou okna. Čím je komôr viac, tým efektívnejšia je izolácia

Hrúbka profilu

Určuje samotnú hrúbku okna. Čím viac vzduchových komôr sa nachádza v profile, tým je okno hrubšie, bezpečnejšie, jeho stabilita je lepšia a má tiež lepšie tepelné aj zvukovo-izolačné vlastnosti. Hrúbka profilu býva u moderných okien 70-80 mm.

Drevo, hliník alebo plast?

Už dávno neplatí, že okná sú len drevené. Moderné plasty sú plne recyklovateľné a plastové okná vydržia bez špeciálnej údržby aj niekoľko generácií bez akejkoľvek ujmy na svojom výzore, funkčnosti alebo stabilite, čo sa o drevených oknách nedá povedať. Drevo je síce prírodný materiál, ale táto jeho vlastnosť ho vtláča skôr do úzadia, lebo drevo sa časom vysušuje a mení svoj tvar. Tretím materiálom, ktorý sa na výrobu okien používa, je hliník. Hliníkové okná sa používajú tam, kde sa dôraz nekladie na tepelno-izolačné vlastnosti ale na pevnosť. Hliníkové okná sú veľmi pevné a stabilné a z tohto hľadiska aj najkvalitnejšie.

Človek sa problematikou výberu okien zaoberá zvyčajne len raz za život. Zvoliť plastové, či hliníkové okná? 5, 7, či 8 komorový profil? Bude stačiť izolačné dvojsklo alebo trojsklo? Ako si vybrať zo širokej škály farieb?

Naša firma a jej skúsenosti sú hlavným motívom na to, aby ste nás navštívili. Odborne Vám poradíme, čo si vybrať, zhodnotíme vaše požiadavky a spoločne nájdeme to najlepšie riešenie pre váš domov. 

Dopytový formulár

Ak potrebujete pomôcť s výberom plastových a hliníkových okien a dverí, poradiť seriózneho dodávateľa alebo profesionálnu realizačnú firmu, napíšte nám a my vám radi a ochotne poradíme.

*
*
*
 
* všetky označené polia sú povinné
 
Drevohliníkové, plastohliníkové alebo hliníkové okná?

Aký typ okna si vybrať?

Ak máte obavy s údržby drevených okien, plastové okná sa vám zdajú príliš obyčajné, môžete sa rozhodnúť aj pre iné typy okien. Výhodou hliníka je to, že tento materiál je veľmi ľahký, pevný a dá sa...