SpäťÚvod / Plastové okná / Výmeny okien v panelových bytoch

Výmeny okien v panelových bytoch

Výmeny okien v panelových bytoch

Súčasným fenoménom sa stalo zatepľovanie panelových domov a s tým spojená aj výmena okien, vchodových dverí alebo rekonštrukcia spoločných priestorov. V prípade zatepľovania sa však stáva, že o výbere okien rozhodujú nekvalifikovaní ľudia. Výber a inštalácia okien sú však dôležitou súčasťou zateplenia a preto je dôležitý nielen výber okien ale aj ich odborná, kvalitná montáž.

Vlastníci bytov sa musia vopred dohodnúť, ako rekonštrukcia bude prebiehať. Ideálne je zabezpečiť si odborníka - architekta, alebo projektanta, ktorý posúdi stav budovy a na jeho základe vypracuje odbornú štúdiu, kde zváži všetky fakty, ktoré spolu pri rekonštrukcii panelového domu súvisia.

Revitalizácia panelového domu pozitívne vplýva nielen na samotný panelák, ale aj na ľudí v ňom žijúcich a vďaka postupným úpravám domov sa mení aj vzhľad celých sídlisk.

Pri rekonštrukcii panelových domov sa občas stáva, že výmenu okien si zabezpečujú vlastníci bytov jednotlivo a zateplenie fasády financujú zo spoločných zdrojov. Aj v tomto prípade je však potrebné najprv vymeniť okná a až potom začať so zatepľovaním fasády. V opačnom prípade už nie je možné sa napojiť na zatepľovací systém a takto dochádza k nežiadúcemu vzniku tepelných mostov.
Na čo sa zamerať pri výbere nových okien do paneláku?

Tepelno-izolačné vlastnosti

Nové okná musia zodpovedať miere celkového zateplenia bytového domu. Domy sa často zatepľujú v nízkoenergetickom štandarde, preto tomu musia zodpovedať aj vybrané okná. Dôležitý je ich súčiniteľ prestupu tepla (Uw), čím je Uw nižší, tým lepšie okno izoluje a prepúšťa menej tepla. Zamerajte sa na viackomorové okná s izolačným dvojsklom alebo trojsklom.

Svetelná izolácia

Zasklenie okien ovplyvňuje mieru priepustnosti slnečného žiarenia (koeficient g). Okná s izolačným dvojsklom prepúšťajú viac svetla, okná s trojsklom ho prepustia menej, ale lepšie izolujú.

Zvuková izolácia

V mestskom prostredí oceníte aj vzduchovú nepriezvučnosť okien. Okná s dobrými akustickými vlastnosťami sú síce finančne náročnejšie, ale ak bývate v rušnom a hlučnom prostredí, investícia sa vám určite vyplatí.

Paropriepustné prevedenie špáry

Priestor medzi okenným rámom a stenou paneláku je potrebné vyplniť tepelným izolantom (montážnou penou) z vnútornej aj vonkajšej strany. Špára zvonku musí byť uzavretá pomocou špeciálnych paropriepustných fólií.

Pozornosť treba venovať aj výberu firmy, ktorá bude zabezpečovať montáž okien. Neodbornou montážou prídete o všetky dobré vlastnosti zakúpených okien. Preto si firmu radšej preverte, zistite si ich referencie a vyberte si takú, ktorá odvádza špičkovú prácu, aby ste zamedzili problémom s nesprávnou montážou.

Dopytový formulár

Ak potrebujete pomôcť s výberom plastových a hliníkových okien a dverí, poradiť seriózneho dodávateľa alebo profesionálnu realizačnú firmu, napíšte nám a my vám radi a ochotne poradíme.

*
*
*
 
* všetky označené polia sú povinné