SpäťÚvod / Plastové okná / Izolačné dvojsklo alebo trojsklo?

Izolačné dvojsklo alebo trojsklo?

Izolačné dvojsklo alebo trojsklo?

Túto otázku si kladie každý stavebník, ktorý zvažuje či už výmenu starých okien za nové pri rekonštrukcii, alebo nákup nových okien do novostavby. Medzi hlavné dôvody týchto úvah patrí prispievanie okien k celkovej energetickej úspornosti stavby.

Trh okien láka zákazníkov najmä na počet komôr v profile, čo však nie je až také podstatné ako požiadavky, kladené predovšetkým na ich rozmiestnenie a v neposlednom rade aj na sklo. Tepelnú izoláciu, ktorá je v dnešnej dobe nevyhnutná, totiž zabezpečuje vo veľkej miere najmä sklenená časť okna. Rozlišujeme izolačné dvojsklá alebo trojsklá. V oboch prípadoch narazíme na ich výhody aj nevýhody.

 

Izolačné dvojsklo

Výhody

  • prepúšťajú viac slnečného žiarenia, tepelné zisky sú vyššie, priepustnosť slnečného žiarenia g ( udáva sa v percentách a ukazuje koľko dopadajúceho svetla prejde do interiéru) je v porovnaní s trojsklom vyššia a teda lepšia
  • nižšia cena

Nevýhody

  • slabšie izolačné vlastnosti
  • rosenie okien v dôsledku slabej izolácie
  • pri nižších vonkajších teplotách pocit 'sálavého' chladu od okna
  • v lete rýchle prehrievanie interiéru

Izolačné trojsklo

Výhody

  • lepšia tepelná izolácia
  • zníženie nákladov na energie
  • minimálne rosenie okien

Nevýhody

  • vyššia cena

 

Pri výbere okien zohľadňujeme tri hlavné súčinitele prechodu tepla Ug , Uf a Uw (pomer prechodu tepla na m2). Všetky tri údávajú tepelno-izolačnú kvalitu okien. Čím sú tieto čísla nižšie, tým cez okná z domu uniká menej tepla v zime, a tiež tým menej nadbytočného tepla sa dostane do domu počas horúcich letných dní. 
Z uvedeného teda vyplýva, že výhodnejšou voľbou je voľba izolačného trojskla, hoci s vyššími vstupnými nákladmi, ale zato s návratnosťou v krátkom čase.

Čo vlastne tieto súčinitele znamenajú a ako sa v nich orientovať?

Ug (z anglického 'glass') udáva vlastnosti prechodu tepla sklom
Uf ( z anglického 'frame') udáva vlastnosti prechodu tepla rámom
Uw (z anglického 'window') udáva vlastnosti prechodu tepla celým oknom

Pri výbere okien je dôležité tieto ukazovatele poznať, rozlišovať a klásť na ne dôraz. Prihliadajte na to, že okná rôznych tvarov a veľkosti majú aj rôzne vlastnosti, čo sa zohľadňuje pri každom okne osobitne.

Treba ešte spomenúť, že ďalším ukazovateľom kvality okna je tiež hĺbka zapustenia skla do rámu okna. Čím je hlbšie sklo zapustené, tým menej tepla preniká oknom. 

Zamerajte sa pri výbere len na kvalitné okná, s výbornými izolačnými vlastnosťami so súčiniteľom tepla s nízkou hodnotou. Vytvoríte si tak teplý a bezpečný pocit domova a usporíte nemalé náklady na vykurovanie

Dopytový formulár

Ak potrebujete pomôcť s výberom plastových a hliníkových okien a dverí, poradiť seriózneho dodávateľa alebo profesionálnu realizačnú firmu, napíšte nám a my vám radi a ochotne poradíme.

*
*
*
 
* všetky označené polia sú povinné